Yhteismusisointiryhmät lukuvuonna 2020–2021


Päivitetty 7.8.2020

Jousiryhmät ja puhallinorkesterit on listattu tasojärjestyksessä.

Opetus alkaa yhteismusisointiperiodilla 10.–14.8. ja jatkuu ma 17.8. alkaen lukujärjestyksen mukaan, ellei ryhmän kohdalla toisin mainita tai opettaja ole ilmoittanut toisin. Yhteismusisointiperiodin tiedot ja aikataulut ovat oppilaiden sivuilla.

Bändit (rytmimusiikki)

Aikataulut ja kokoonpanot näkyvät oppilaille Eepoksessa viimeistään keskiviikkona 12.8.

Big Bandit

Junior Big Band, Tampere
keskiviikko klo 18.15–19.45, Pauliina Kupiainen ja Pirkka Isotalo
PMO kellarin aula

PMO Big Band, Tampere
torstai klo 19.00–20.30, Saku Järvinen
PMO kellarin aula

Jousiryhmät ja -orkesterit

Minijouset 1, Tampere
keskiviikko klo 16.45–17.45, Reetta Sipilä ja Minna Rauhamaa
PMO orkesterisali, Kurilankatu 2

Minijouset 2, Tampere
maanantai klo 18.00–19.00, Anniina Tikka ja Eija Laru
PMO orkesterisali, Kurilankatu 2

Pizzicato (minijouset), Ylöjärvi
maanantai klo 17.45–18.45, Merja Ponkala ja Kimmo Kotilainen
Ylöjärven Yhtenäiskoulu, Koulutie 4

Pelimanniryhmä Hopla Kopla, Kangasala
keskiviikko klo 17.00–18.00, Leenamaija Raukola
Vanha Pikkola, Riihikuja 3

Pelimanniryhmä Maantiekiitäjät, Kangasala
keskiviikko klo 18.00–19.00, Leenamaija Raukola
Vanha Pikkola, Riihikuja 3

Juniorijouset, Tampere
keskiviikko klo 17.45–19.00, Reetta Sipilä ja Maria Tuominen
PMO orkesterisali, Kurilankatu 2

Arco (juniorijouset), Ylöjärvi
tiistai klo 17.30–18.45, Paula Metsänen ja Kimmo Kotilainen
Ylöjärven Yhtenäiskoulu, Koulutie 4

Nuorisojouset, Tampere
torstai klo 16.45–18.00, Minna Rauhamaa
PMO päätalon sali, Eteläpuisto 4

Sinfoniajouset, Tampere
torstai klo 17.00–19.15, Tiina Kaukinen
Tyllin sali, Hallituskatu 30

Kamarimusiikki

Orkestereita pienempien yhteissoittoryhmien opetusajat ja kokoonpanot sovitaan opettajan kanssa.

Harmonikan yhteissoitto, Teija Parviainen
Kanteleiden yhteissoitto, Noora Laiho
Kitarayhtye (Ylöjärvi), Pauli Litva
Laulajien kamarimusiikki, Heini Vettenranta
Nokkahuiluyhtyeet, Sari Ullvén ja Timo Saarinen

Kitaraorkesteri

keskiviikko klo 17.00–18.00, Ilkka Hammo
PMO päätalon sali, Eteläpuisto 4

Kuorot

Lapsikuoro Tactus
tiistai klo 16.15–17.45, Emmi Kleemola
Aleksanterin koulu, Hallituskatu 26

Nuorisokuoro Sympaatti
tiistai klo 18.00–20.00, Emmi Kleemola ja Lotta Lintula
Aleksanterin koulu, Hallituskatu 26

Puhallinorkesterit

Puhallinpantterit, Tampere
maanantai klo 17.00–17.45, Heli Seppälä ja Saara Indermühle
PMO orkesterisali, Kurilankatu 2
– aloitus ma 29.8.

Tornado, Ylöjärvi
keskiviikko klo 16.45–17.45, Anna-Leena Lumme ja Jorma Rajala
Ylöjärven Yhtenäiskoulun Mediateekki, Koulutie 4
– aloitus ke 2.9.

Hurrikaani, Ylöjärvi
keskiviikko klo 18.00–19.15, Anna-Leena Lumme ja Jorma Rajala
Ylöjärven Yhtenäiskoulun Mediateekki, Koulutie 4

Windus 1 -puhallinorkesteri, Tampere
maanantai klo 16.45–17.45, Anu Pihl ja Päivi Pöyhönen
Tyllin sali, Hallituskatu 30
– orkesteriperiodin jälkeen harjoitukset jatkuvat 31.8.

Windus 2 -puhallinorkesteri, Tampere
tiistai klo 16.45–18.00, Tanja Karjalainen ja Päivi Pöyhönen
Tyllin sali, Hallituskatu 30

Windus 3 -puhallinorkesteri, Tampere
maanantai klo 18.00–19.30, Anu Pihl ja Päivi Pöyhönen
Tyllin sali, Hallituskatu 30

Pirkanmaan Puhaltajat, Tampere
tiistai klo 18.15–20.15, Anna-Leena Lumme ja Tanja Karjalainen
Tyllin sali, Hallituskatu 30

Hämeenkyrön nuorisopuhallinorkesteri Puhallica

Puhallica on hämeenkyröläinen nuorten puhaltajien ja lyömäsoittajien orkesteri, jonka harjoituspaikkana on Monitoimikeskus Silta, Kyrönsarventie 16.

Puhallican toiminnan järjestävät yhteistyössä Hämeenkyrön kunta, Hämeenkyrön seurakunta, Kyröskosken kansalaisopisto ja Pirkanmaan musiikkiopisto. Puhallica on Kyröskosken VPK:n soittokunnan nuoriso-osasto. Puhallican orkestereita johtaa Marita Rantamäki, p. 040 513 9059.

Puhallica C
keskiviikko klo 17.00–18.00, Marita Rantamäki
– aloitus ke 26.8.

Puhallica B
keskiviikko klo 18.00–19.30, Marita Rantamäki
– aloitus ke 26.8.

Suzuki-ryhmät

Oma soitonopettaja tiedottaa ryhmistä elokuussa.