Yhteismusisointiryhmät lukuvuonna 2021–2022


Päivitetty 6.8.2021

Opetus alkaa 16.8.2021, ellei ryhmän kohdalla toisin mainita tai opettaja ole ilmoittanut toisin. Tiedot ja aikataulut ovat myös oppilaiden sivuilla.

Bändit (rytmimusiikki)

Aikataulut ja kokoonpanot tulevat näkyviin oppilaille Eepoksessa.

Big Bandit

  • Junior Big Band, Pauliina Kupiainen
    • Keskiviikkoisin klo 18.15-19.45 opiston isossa bändiluokassa
  • PMO Big Band, Saku Järvinen
    • Torstaisin klo 19.00-20.30 opiston isossa bändiluokassa

Jousiryhmät ja -orkesterit

  • Allegro, Eija Laru
    • Maanantaisin klo 17.00-18.00 opiston salissa
  • Pizzicato, Merja Ponkala
    • Maanantaisin klo 17.45-18.45 Ylöjärven Yhtenäiskoulun Mediateekissa
  • Alkupelimannit, Leenamaija Raukola
    • Tiistaisin 16.50-17.50 Kangasala
  • Arco, Paula Metsänen
    • Tiistaisin klo 17.30-18.45 Ylöjärven Yhtenäiskoulun Mediateekissa
  • Hupsis Jouset!, Leenamaija Raukola
    • Tiistaisin 17.50-18.50, Kangasala
  • Anime, Reetta Sipilä
    • Keskiviikkoisin klo 16.30-17.15 Kurilan orkesterisalissa
  • Pelimanniryhmä Hopla Kopla, Leenamaija Raukola
    • Keskiviikkoisin 17.00-18.00, Kangasala
  • Brio, Reetta Sipilä
    • Keskiviikkoisin klo 17.15-18.00 Kurilan orkesterisalissa
  • Pelimanniryhmä Maantiekiitäjät, Olli Sippola
    • Keskiviikkoisin 18.00-19.00, Kangasala
  • Comodo, Reetta Sipilä
    • Keskiviikkoisin klo 18.15-19.30 Kurilan orkesterisalissa
  • Festivo, Minna Rauhamaa
    • Torstaisin klo 16.30-17.45 opiston salissa
  • Sinfoniajouset, Tiina Kaukinen
    • Torstaisin klo 17.00-19.15 Tyllin salissa

Kamarimusiikki

Päivitetään myöhemmin

Kitara

  • Kitaraorkesteri / isot, Ilkka Hammo
    • Keskiviikkoisin klo 17.00-17.45 opiston salissa
  • Kitaraorkesteri / pienet, Ilkka Hammo
    • Joka toinen keskiviikko klo 17.45-18.15 opiston salissa

Kuorot

  • Lapsikuoro Tactus
    tiistai klo 16.15–17.45, Emmi Kleemola
    Aleksanterin koulu, Hallituskatu 26
  • Nuorisokuoro Sympaatti
    tiistai klo 18.00–20.00, Emmi Kleemola ja Lotta Lintula
    Aleksanterin koulu, Hallituskatu 26

Puhallinorkesterit

  • Puhallinpantterit, Heli Seppälä
    • Maanantaisin klo 17.00-17.45 Kurilan orkesterisalissa
      HUOM! Harjoitukset alkavat 30.8.
  • Windus 1, Saara Indermühle
    • Maanantaisin klo 18.00-19.00 Kurilan orkesterisalissa
      HUOM! Aloitus ma 30.8. uusien soittajien ja viime vuotisten Pantterien osalta.
      Syysloman jälkeen mukaan tulevat “vanhat” soittajat.
  • Windus 2, Päivi Pöyhönen
    • Maanantaisin klo 16.45-18.00 Tyllin salissa
  • Windus 3, Anu Pihl
    • Maanantaisin klo 18.15-19.45 Tyllin salissa
  • Pirkanmaan Puhaltajat, Anna-Leena Lumme
    • Tiistaisin klo 18.15-20.15 Tyllin salissa
  • Tornado, Anna-Leena Lumme
    • Keskiviikkoisin klo 16.45-17.45 Ylöjärven Yhtenäiskoulun Mediateekissa
  • Hurrikaani, Anna-Leena Lumme
    • Keskiviikkoisin klo 18.00-19.15 Ylöjärven Yhtenäiskoulun Mediateekissa

Hämeenkyrön nuorisopuhallinorkesteri Puhallica

Puhallica on hämeenkyröläinen nuorten puhaltajien ja lyömäsoittajien orkesteri, jonka harjoituspaikkana on Monitoimikeskus Silta, Kyrönsarventie 16.

Puhallican toiminnan järjestävät yhteistyössä Hämeenkyrön kunta, Hämeenkyrön seurakunta, Kyröskosken kansalaisopisto ja Pirkanmaan musiikkiopisto. Puhallica on Kyröskosken VPK:n soittokunnan nuoriso-osasto. Puhallican orkestereita johtaa Marita Rantamäki, p. 040 513 9059.

Puhallica B
keskiviikko klo 18.00-19:30, Marita Rantamäki
– aloitus ke 1.9.

Puhallica D
keskiviikko klo 17.00-18.00, Marita Rantamäki
– aloitus ke 15.9.

Suzuki-ryhmät

Oma soitonopettaja tiedottaa ryhmistä elokuussa.